Ha a macska rombol, nem dorombol
Sokféle viselkedés van, amit mi emberek nem értünk vagy nehezen tolerálunk egy macska esetében. És van viselkedési probléma, aminek akár betegség is állhat a hátterében. Ha jelöl, rombol, vagy kényszeresen tisztálkodik, az is ezek közé tartozik.

Miért ilyen a cica viselkedése? (remake)
3. évad #2

Sátori Ágnes állatorvossal, viselkedési szakértővel, a Petcast vendégével átvesszük, milyen viselkedés teljesen természetes a macska világában, mik azok, ami problémásak, és ezekkel mit tudunk kezdeni.

Ma már nemcsak a kutyák, de a macskák gazdijai közül is egyre többen fordulnak viselkedésterapeutához. Egyrészt sokkal többen élnek egy vagy több macska társaságában. Másrészt nagyon másképp tartjuk a macskát, mint akár csak 10-20 évvel ezelőtt. Harmadrészt a környezet, amelyben mi és ezzel kedvenceink élnek, nagyon messze áll már a természetestől.  
Az állandó zaj például nagyon megviseli a macska idegrendszerét, hiszen ő nálunk sokkal jobban hall, ezért gyakori a cicáknál a stressz. Ezt magunk is előidézhetjük, ha mondjuk alig vagyunk otthon, és azt gondoljuk, jó ötlet még egy macskát vinni a cica mellé, hogy ne legyen egyedül.

Rossz cica? Vagy ilyen a macska természete?


Sátori Ágnes azt mondja, a macskák leggyakoribb viselkedési problémái nem feltétlenül azok, amikkel hozzá fordulnak. A durva játékot a gazdival például sokan tolerálják, pedig nem kellene, sőt! Ellenben például a karmolászás a bútorokon vagy az éjszakai vadászat sok macskatartót kiakaszt, pedig ezek a macska természetes viselkedési készletéhez tartoznak, hiszen ragadozó.

A gazdival szembeni agressziót nem kell eltűrni.

Az adásból kiderül többek között, hogy a macskák gazdái gyakran fordulnak terapeutához a vizeletürítéssel kapcsolatos zavarokkal. Náluk a felboruló szobatisztaság, amikor nem az alomba ürítenek lehet egy problémakör. Emellett beszélhetünk külön jelölésről, jelölő viselkedésről, és ez a kettő sajnos van, hogy egyszerre is jelen van. A háttérben pszichés vagy akár testi problémák is állhatnak, ezért is fontos, hogy minden esetben állatorvos és viselkedésterapueta is lássa a cicát.

Ki kell ugyanis zárni a vesével kapcsolatos problémákat, hiszen macskákról beszélünk. Nekik pedig talán a veséjük a leggyengébb szervrendszerük, ezért minden gazdinak nagyon oda kellene figyelnie arra, hogy eleget igyon a macskája. A beszélgetés során kitérünk arra, milyen módokon segíthetjük ezt elő.

Ha a macska stresszel

A viselkedési szakértő felhívja a figyelmet arra, hogy az agresszióval és a szorongással kapcsolatos problémák macskáknál néha összefüggenek. A macska alapvetően magányos állat, de ha kölyök korától úgy szocializálják, jól együtt tud élni más cicákkal is.

De a macska-macska összeillesztés egy külön tudomány, vagy külön kihívás. És ez azt jelenti, hogy ha hazaviszünk egy macskát a meglevő mellé, akkor nem várható el, hogy rögtön barátok legyenek. Van, hogy ez egyáltalán nem is sikerül, és mindkét cica stresszes lesz a helyzettől.

A macskák nagyon territoriális lények, nagy térre lenne szükségük, és a macskatartásban kulcskérdés, hogy hogyan van berendezve a lakás. Egy macskabarát lakásban van három-négy plafonig érő macskabútor, pihenő, alvó és bújóhely, ami elkülönül az üritőhelytől, az evő- és ivótálkától. A macskáknál ezek mind erőforrások, és ahány cica él egy lakásban, annyival meg kell szorozni ezeket a helyeket, különben csúnya verekedés lesz a vége.

A macskák ezeken is tudnak stresszelni, de tulajdonképpen bármi lehet stressz forrása esetükben. A macska, ha stresszesen tartjuk, vagy belebetegszik, vagy negatív viselkedési formákat vesz fel, például kényszeres mosakodás vagy agresszió.

Sokan nem is sejtik, de a macskák egy része számára kifejezett stressz, amikor fogdossuk, ölelgetjük őket. A macskatartóknak elemi igényünk van erre, de a cicák alapvetően ezt nem szeretik, nagyon sok cica nem is viseli jól, és vannak, akik kifejezésre is juttatják ellenérzésüket.

Idős cica nem vén macska!

Az idős kor is magával hozhatja a viselkedés változását. A macskáknál is van demencia, de sokkal ritkább, mint a kutyáknál. A cicák esestében inkább azt lehet látni, hogy ahogy idősödnek, lassabban tanulnak, sokkal jobban ragaszkodnak a megszokott dolgaikhoz.

A kinti cicák már nem tudnak olyan gyorsan felszaladni egy fára. Benti macskáknál is látható, hogy másképp mozog a macska, például elkezd először gondolkodni, és mondjuk megnézi két-három szögből azt a helyet, ahova föl kéne ugrania.

A cicák ízületei is fájhatnak idős korban, óvatosabban ugranak

Ha pedig van lépcső a házban, akkor az idősödő cicák már nem fölszaladnak rajta, hanem úgy ugrálnak már fel a fokokon, mint a nyuszi. Ezek apró jelek, de egy rendes gazdi felfigyel rájuk, és konzultál az állatorvossal. Az már egy másik kérdés, hogy a cicák többségét nem szoktatják hozzá a rendszers állatorvosi vizsgálathoz. Hogy ez miért lenne fontos, arról is beszélünk az adásban!

Ezt a podcast epizódot itt is meghallgathatod:

Kattints és hegyezd a füled!

    

Ezek is  érdekelhetnek

A téma hasonló, az infó új!

Miért PetCast?

A Petcastban olyan kérdésekről beszélgetek, amelyek szerintem minden állattartó számára fontosak vagy érdekesek, olyanokkal, akik, okosak, hitelesek vagy éppen szórakoztatók, de mindenképpen értenek ahhoz, amiről beszélnek.

Legújabb epizódok

A civil állatmentők is emberek!

A civil állatmentők is emberek!

A civil állatmentők egyre többször szembesülnek irreális elvárásokkal az emberek irányából, mivel pedig ők is csak emberek, ebből néha elegük lesz.

A tanulás  jobb kisállatok mellett!

A tanulás jobb kisállatok mellett!

Csökkentik a stresszt, fejlesztik az értelmi képességeket, fokozzák az érzelmi intelligenciát és a kreativitást a kisállatok, így a tanulás is jobb velük!

Lehetsz jó gazdi és jó szülő!

Lehetsz jó gazdi és jó szülő!

Hogyan lehetsz egyszerre jó gazdi és jó szülő, arról beszsélgetünk egy kutyás kisgyermekes anyukával a Petcast podcast különkiadásában.

Youtube short

Közösségi média