Tartsd szem előtt, hogy a csincsillák éjszakai gárcsálók, és nem tudnak ezen valtoztatni. Szóval, ha teljes csendet szeretnél, nem a csincsilla a jó választás számodra!
- Mielőtt csincsilla beszerezése mellett döntesz, gondold végig, hogy 15-20 évig is élhet, fogsz-e tudni róla egész életén át felelősen gondoskodni!
- A csincsillák mozgásigénye nagy, a terrárium vagy a kis ketrec nem valók ezeknek a kis rágcsálóknak. Minimum 100×60 cm alapterületű és 150 cm magas ketrecben érzik jól magukat, sok polccal és bújókkal. Kerékből legalabb 45 centiméteres, zárt felületűt vegyél, az ennél kisebbekben beteg lesz a gerincük.
- A ketrecbe alomnak jó min6segű forgácsot, nyárfa-, kender- vagy papíralmot, esetleg lenalmot használj. Megoldás lehet a molton alapú alomszőnyeg is, mert a csincsilla szobatisztaságra is nevelhető!
- A ketrecet világos, huzatmentes helyre tedd. Meleg napokon (már 23 fok felett) már gondoskodni kell a helyiség hűtéséről, mert a csincsilla nagyon érzékeny állat, hamar hőgutát kaphat. Vízben nem szabad fürdetni, mert megfázhat, a bundája lassan szarad. Csak a homokfürdőt szeretik, de azt naponta, így fontos, hogy legyen erre lehetősége.
- A csincsilla társas rágcsáló, egyedül sosem lesz teljes élete. Az ideális társítás az egy ivartalan hím és nőstény vagy két nőstény, de csak öszeszoktatás utan.
- Legfontosabb táplálékuk a széna és a csincsillák számára készült táp. A jó táp minimum 20% rosttartalmú, pelletalt, aminek minden szeme ugyanúgy néz ki. A tenyésztápoktól, magkeverékektől és a cukros tápoktól hamar megbetegszenek ezek a kis rágcsálók.
- A gyümölcs és a zöldség nem tesznek jót a csincsillák egészségének. Ha kényeztetni szeretnéd a kis rágcsálók ízlelőbimbóit, száírtott gyógynövényekkel tedd, abból szívesen valogatnak.
- ltatni golyós vagy szelepes önitatóból érdemes, a tálkás vizet a csincsillák összekoszolják. Az önitatóba természetesen minden nap friss vizet kell tenni.
- A csincsilla nem szereti, ha ölelgetik. Az ember felé inkább ők szeretnek nyitni. A gyerekekkel általában nehezen jönnek ki. A helyüket vadul védik, a macskaktól, kutyáktól is nagyon félnek, ezt feltétlenül tartsd tiszteletben!
- Ha a csincsillák megbetegszenek, egzotikus szakállatorvoshoz kell őket vinni, mert speciális ellátást igényelnek.
Ha már van csincsillád, de nem tudod vállalni a tartását, fordulj segítségért a rágcsálómentéshez!